loading

Sulama Sistemleri

Sulama Sistemleri

Sulama Sistemleri

Nil Karot olarak Ankara ilinde kurulmuş olan firmamız sulama sistemleri üzerine müşterilerine hizmet vermektedir.

 

Otomatik Sulama Sistemleri 1999 da Türkiye geneli olarak yayılmaya başlandı ve artık her bahçede kullanılmaktaydı.. İlk sulama İsrail tarafından bulunan damlama sulama sistemi yerini otomatik olarak amerika tarafından geliştirilmiştir. Hunter ilk olarak bahçe Çarpmalı sprinkleri geliştirdi. Zaman geçtikçe daha güzel fikirler elde edilmesi için Ed tarafından 1994 yapmış olduğu çok eski tip kısa mesafeli rotorları geliştirmek üzere artık emekli olup yerini oğlu Richard  teslim etti. Bu sayede 1996 yılından itibaren Richard  Hunter markasını geliştirerek bireysel ticari golf sulama sisteminde bir dünya lideri oldu. Dünya pazarında devam eden Richard Hunter liderliğindeki bu marka şimdi son teknolojileri olarak elektirik olmadığı yerde Node 100Node 200Node 400  pilli kontrol ünitelerini geliştirmiştir.

Bahçe Sulama sektörü hızla yenilenmeye gidilmektedir. Hunter bahçe sulama sistemini sağlam bir malzeme ürünü ile piyasaya girmiştir. 2017 yılında geliştirdikleri ve Türkiye de satışı aktif olan Pro-c Hrdrawıse  web tabanlı yazılımına sahip ayrıca wifi özelliği olan dokunmatik kontrol ünitesi geliştirmişlerdir. Bunun yanında model ve seri olarak Pro-Hc ve Hc Kontrol üniteleri ile gücüne güç katmayı başarmış olup dünya liderliğini korumuş oldu. Bu kontroL panelleri diğer farklı marka kontrol ünitelerine oranla farklı bir özelliğide dokunmatik ekranlı olması ilgi çekmektedir. Ankara ve istanbul Türkiyenin bir çok illerinde bu kontrol ünitelr eski kontrol ünitelerini sökmekde ve son model hc serilerini takmaktadır. Hc kontrol üniteleri evinizdeki modem wifi sini gördüğü anda yurt dışında veya şehir dışında da olsanız içeriğine girip istenilen su miktarını azaltıp çoğalta bilir hatta nem sensörü don sensörüyağmur sensörü gibi bir çok sensör değerlerinide kontrol ede bilirsiniz. Şık bir görünüme sahip olan hc seri Hunter üniteler teknoloji geliştikçe daha farklı imkanlar sağlıcağından hiç şüphemiz yoktur.

Damlama Sulama sistemi alanınız küçük ise çok uygun fiyatta yapa bilirsiniz. Hobi bahçeniz yada damlama sulama sistemi yapılıcak alanda bahçe musluğu yada su kaynağının olması yeterli olacaktır. Musluk tipi Cepex marka yada Rain söküle bilir musluk tipi pilli cihazlar ile hobi bahçelerinize otomatik sulama sistemi yapma imkanı sağlamıştır. Alkalin 9 volt pil ile çalışır ve piller genelde ortalama 1 yıl sürmektedir. Örnek vereyim Duracel marka kullandım ve pil 1 yıl yani 12 ay çok rahat ömrü yetmektedir. Tabi bu sizin marka seçimine bağlı. Daha uzun ömürlü pil kullanmak isterseniz bu sizin seçiminize bağlıdır. Musluk tipi cihazı çeşmeye bağladıktan sonra delikli yada kör borunuzu gerekli bitkilere serdiniz. Şimdi tek yapmanız gereken pilli cihazın ayarını çekip her gün günde 2 defa yarım saat yada başlangıç saati ve zaman dakikasınıda verdiniz. Sulama yapıcak haftanın günlerinide ayarladınız ve evet artık brakın otomatik sizin belirlediğiniz saatlerde ve günlerde sulasın siz tatile yada keyfinize bakın.

Yağmurlama sulama sistemi denince tabi ki buda bir otomatik sulama sistemi sınıfına girmektedir. Ankara yonca sulamalarda kullanılan yağmurlama sulama başlıkları skpperRiverMercury 30 – 50 metre yarı çapında suyu atan sulama tabancaları kullanılmaktadır. Yağmurlama Sulama Ankara ve bir çok il ilçelerimizde fazlasıyla ilgi duyulmaya başlandı. Şimdi artık kısa mesafeli sulama başlıkları yerine uzun menzilli olan yukarda belirtiğim atış mesafelrinden hariç birde Mariner ve Gemini yağmurlama sulama başlıkları 50 – 80 metre suyu atan sulama tabancaları tercih edilmekte ve mısır yonca sulama gibi bir çok kısa mesefali sprinklerin yerini almıştır. Bu sayede hem küçük sprinklerin kırılması yer değiştirme zahmeti veya fazla sprink kullanılması çarpmalı sprinkleri yavaş yavaş tarihe gömmektedir. Artık daha sağlam uzun ömürlü olan tek bir yağmurlama sulama tabancası ile tek bir yer değiştirmede 20 dönüm gibi bir alanı sulamış oluyorsunuz.